Relacje

21 MARCH 2017
Udostępnij

Msza w intencji Żołnierzy Wyklętych i bojowników o Wolną Polskę

18 marca 2017 r. w kościele w Grodzisku koło Skały uczciliśmy wspólnie pamięć Żołnierzy Wyklętych oraz bojowników o Wolną Polskę.

Gdy na zewnątrz wiatr i deszcz dawały się we znaki, w świątyni rozległ się głos kapłana. Ks. Stanisław Langner podczas kazania wspominał o ingerencji obcych mocarstw w wewnętrzne sprawy Rzeczpospolitej, która doprowadziła do rozbiorów Polski na długie lata. Lecz Duch patriotyzmu nigdy nie umarł i odrodził się na nowo. Oto powstali bojownicy uzbrojeni w kosy, by gryźć i kąsać Moskali. Maszerowały Legiony bijąc się o wolność. Hubal z garstką ułanów walczył zażarcie przeciw niemieckiemu okupantowi, by język polski nie zaginął. I bili się Wyklęci, nie rzucając broni, z komunistycznym wampirem chłepczącym polską krew. Bili się, w myślach mając Orła Białego.

Przypomnijmy słowa hetmana wielkiego koronnego Jana Zamojskiego: „Takie będą Rzeczpospolite, jakie jej młodzieży chowanie”. Słowa te to nie pusty frazes. Otóż każde pokolenie ma swych podstawowych nauczycieli – rodziców. Wychowujmy więc swe dzieci w miłości do Ojczyzny. Gdyż to ona wydaje swoje plony, byśmy mogli swobodnie żyć, nie czując na karku ucisku najeźdźcy. Szanujmy ją i szanujmy siebie nawzajem. Nigdy nie wiadomo, kiedy ramię w ramię staniemy do boju. Pamiętajmy: POLSKA RODZI SIĘ W SERCU…

Po zakończonej mszy św. fundacja Leonardo przeprowadziła zbiórkę pieniężną na nowy sprzęt rehabilitacyjny. Pomimo brzydkiej pogody przy ognisku śpiewano patriotyczne pieśni przy akompaniamencie nieocenionego pułkownika Jerzego Bożyka.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przybyli na uroczystość upamiętniającą wielkich Polaków. Szczególne podziękowania należą się: ks. Stanisławowi Langnerowi, płk. Jerzemu Bożykowi, kombatantom – kpt. Edwardowi Tomczykowi i Henrykowi Urzędowskiemu, klasie mundurowej ze Skały pod opieką dyrektora Karola Papisza, harcerzom z Rzeplina pod opieką drużynowej Iwony Bernaś, pilotom z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

NIE ZGINIE POLSKA, PÓKI JEJ KREW W NASZYCH ŻYŁACH KRĄŻY. Dziękujemy!